Като част от изложение Inter Drone Expo, на 2 и 3 октомври форумът засяга ключови за безпилотните технологии въпроси
Ключова ще е следващата седмица за сектора на дроновете, искуствения интелект, роботите и безпилотните технологии. Защото към този увеличаващ значението си сегмент се фокусира изложение Inter Drone Expo 2024 в залите на Интер Експо Център. От 1 до 4 октомври третото издание на формата ще превърне София в стратегически важна точка за всеки представител на сектора. Още по-ценно за присъстващите е, че ще могат да посетят поредица от експертни събития, сред които е AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY Forum, реализиран от Асоциацията на българската авиационна индустрия (BAIA).
Два дни, 2 и 3 октомври, експерти, визионери и представители на научните среди ще ангажират вниманието на публиката. Целта им – секторът дрон и безпилотните технологии да бъде разгледан широкообхватно и многоаспектно в различните му направления.
Дронове за образованието, летящи коли, логистика, AI и още много…
В два панела през първия ден мащабната програма стартира в сутрешните часове на 2 октомври. Проф. Димо Зафиров, ИКИТ, ще даде старта ѝ с темата Дроновете в образованието и науката – STEAM. След това Стефан Христозов, UMS, спира вниманието върху JEDA/JARUS.
„Безопасност“ е ключовата дума в участието на Стайко Топалов от TTG. Експертът ще развие визията си по темата „Безопасност и контрол на безпилотните системи на бъдещето-анти-дрон решения“.
Панел №2 стартира с участието на Даниела Минчева и Анелия Маринова, ГВА. Те ще фокусират присъстващите върху EASA/JARUS – SORA 2.5; темата ще бъде последвана от визията за AUSTRO CONTROL. За безпилотните летателни средства (БЛС) ще научим повече от Tроян Петров, БУЛАТСА/ЕВРОКОНТРОЛ.
Изкуственият интелект ще заеме също централно място в AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY Forum. Именно изкуственият интелект при безпилотните летателни апарати ще е обект на интерес в участието на Калин Стоянов от DAEDALEAN.
Летящи коли? Сигурни сме, че е само въпрос на време да видим такива в небето. На въпросите „кога?“ и „как?“ ще се случи това, ще отговори Тодор Иванджиков, IAS и председател на Асоциацията на българската авиационна индустрия (BAIA).
Първият ден на форума ще приключи с участието на визионерите от компания DRONAMICS. Те ще предоставят повече информация за логистиката в безпилотната авиация, чертаейки глобалните перспективи пред сегмента.
Безпилотните средства са важни при бедствия, аварии и в урбанизираните райони
AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY Forum ще ангажира вниманието и въоображението на присъстващите и на 3 октомври. В 10.00 стартът ще дадат експертите от Военна академия „Г. С. Раковски“, които ще развият визията си за безопасността при използване на държавни безпилотни средства.
„Използване на маломощни безпилотни летателни апарати за контрол на урбанизиран район“ е темата, коята ще заинтригува публиката. В нея ще ни потопят подп. д-р инж. Иван Иванов, м-р д-р инж. Борис Стойков, Висше военновъздушно училище “Георги Бенковски”. Финалът на форума ще постави Григор Бамбеков, Докторант на катедра “ВВС и ПВО” от факултет “Командно-щабен” на ВА “Г. С. Раковски”, който ще развие тезата и визията си за ролята на БЛС в управлението на кризи, бедствия и аварии.
Бъдещето е неразривно свързано с дроновете, безпилотните технологии, роботите и изкуствения интелект. Въпрос на време е те увеличат присъствието си в образовението, логистиката, строителството, безопасността, охраната, фотографията, земеделието и въобще – всяка сфера на човешка дейност, за която се сетите. Ако искате да разберете кои са краткосрочните и дългосрочните визии за развитието на тези технологии, отговори на много от въпросите си ще откриете на AIR MOBILITY SOLUTIONS, INNOVATIONS AND SAFETY Forum – на 2 и 3 октомври, в рамките на изложение Inter Drone Expo.